Виховна робота
Організація виховної та позакласної роботи в школі
Виховання – багатогранний і складний процес, значення якого неможливо переоцінити. Він передбачає формування у дитини таких якостей, цінностей, компетентностей, які забезпечать перебування її в соціумі. Отже місія виховання дитини в школі, зокрема в нашому закладі, полягає в формуванні єдиної системи цінностей і соціальних компетенцій. А це і ставлення до себе і своїх батьків, відношення до природи, суспільства, своєї країни тощо.
Серцевиною виховного процесу є особистість: її нахили, здібності, потреби, інтереси, соціальний досвід, самовідданість, характер. Тому метою виховання є формування морально-духовної, життєво компетентної особистості, здатної до самореалізації в суспільстві.
Виховна робота спирається на чинне законодавство: Законів України „Про освіту”, „Про загальну середню освіту”, «Про позашкільну освіту», Національної програми правової освіти та Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 29 липня 2019 року № 1038; програми «Нова українська школа» у поступі до цінностей», яка розглянута та затверджена Вченими Радами Інституту проблем виховання (протокол № 6 від 02 липня 2018 року) та Інституту модернізації змісту освіти (протокол № 7 від 26 вересня 2018 року); Конвенції ООН про права дитини. Ключовими нормативними документами у сфері освітньої політики щодо виховання є наказ МОН № 1243 від 31.10.2011, яким затверджено "Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України", як важлива умова комплексного впливу на особистість, підвищення ролі освіти в розбудові й зміцненні української державності та утвердженні національної єдності.
На основі цих нормативно-правових документів у Буцькому ліцеї функціонує виховна система як цілісна структура, яка сприяє успішній діяльності виховання, відбувається моральне становлення учнів, формування в них творчого мислення, відповідальності. На сьогоднішній день в школі склалася система виховної роботи, яка на принципах гуманізму, демократизму, єдності сім’ї та школи, толерантності забезпечує здійснення національного виховання, спонукає до утвердження педагогіки особистості, сприяє формуванню в учнів навичок самоосвіти, самоаналізу, допомагає учням розвивати індивідуальні здібності, творчі задатки, самовизначитись та самореалізуватись. Щоб допомогти дитині проявити себе серед інших, утвердитися як особистість, колектив працює над проблемою: «Створення умов для виховання кокурентоспроможної здорової особистості, орієнтованої на загальнолюдські та національні цінності.» У сучасний зміст виховання покладено систему загальнокультурних і громадянських цінностей у відповідності до якостей особистості. Поєднання цінностей і якостей особистості виявляється через її власне ставлення до оточуючого світу з наступним формуванням компетентностей та реалізацією особистості. Кінцевим результатом виховання є формування цілісної особистості, яка має активну творчу й соціальну позицію, володіє моральними якостями, яка постійно вдосконалюється, уміє керувати своїм здоров'ям, прагне до знань і має певний достатній життєвий досвід, тобто готова до суспільного життя.
Загальнокультурні і громадянські цінності
У виховній роботі використовуємо різноманітні прийоми, методи, засоби виховання.
Методи та засоби:
Прийоми виховання:
довіра;
прохання,
нагорода,
методики колективної і групової діяльності.
За структурою, виховну роботу в школі можна поділити на чотири ланки: виховна робота адміністрації, робота соціально-педагогічної служби, робота класних керівників, робота вчителів-предметників школи
Перша ланка - діяльність адміністрації. Це створення та підтримка життєдіяльності системи виховання, цілісності виховного процесу в школі, контроль ланок виховного процесу і проведення методичної роботи з педагогічними працівниками, взаємодія школи, сім'ї, суспільства.
Друга ланка - діяльність соціально-педагогічної служби школи. Головною метою є вивчення та корекція розвитку особистості учня в усіх сферах його діяльності, робота з класними керівниками, допомогає в проведенні виховних заходів певного напрямку.
Третя ланка - робота класних керівників, головне завдання яких полягає у створенні умов для розвитку особистості учня.
Четверта ланка - робота вчителів-предметників - робота по вихованню на уроці; заняття в пізнавальних та розвиваючих гуртках; виховна робота під час предметних тижнів.
В організації будь-якої роботи, крім мети потрібно визначити завдання. В нашому виховному процесі завданнями є:
· створення безпечного та сприятливого простору для самореалізації особистості дитини, розвитку її творчих здібностей, попередження негативних проявів;
· спрямування виховної діяльності на реалізацію Концепції Нової української
школи, Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді;
· розвиток системи цінностей школярів, їх особистісної життєвої позиції як громадянина і патріота своєї держави;
· вивчення історії, звичаїв, традицій, краєзнавства, плекання рідної мови;
· популяризація передового досвіду роботи з проблем виховання і організації життєдіяльності учнівського колективу;
· виховання потреби в здоровому способі життя;
· оптимізація діяльності щодо попередження правопорушень, негативних проявів у молодіжному середовищі й активізація правового виховання;
· розвивати дитяче самоврядування як осередок самореалізації громадянського виховання.
Для реалізації цих завдань у школі розроблений план виховної роботи навчального закладу та плани роботи класних керівників, які були затверджені на засіданні методичного об’єднання класних керівників. Ці плани охоплюють всі напрямки виховання: патріотичне, правове, моральне, художньо-естетичне, трудове, фізичне, екологічне, превентивне та включають у себе календарні, традиційні шкільні свята, заходи, конкурси, бесіди, виховні години, години спілкування.
Для досягнення результату будуємо виховну роботу за такими напрямками:
· Національно-патріотичне виховання
· Громадянсько-правове виховання
· Морально-етичне виховання
· Художньо-естетичне виховання
· Родинно-сімейне виховання
· Трудове, професійне виховання
· Екологічне виховання
· Фізичне виховання та утвердження здорового способу життя.
Національно-патріотичне виховання
Основна увага приділяється формуванню громадянина-патріота України на основі громадянських цінностей, свідомого ставлення до традицій свого народу, поваги до нації та держави, вихованню громадянина з демократичним світоглядом і культурою. Патріотизм учнів формується шляхом проведення різноманітних виховних заходів, участю в акціях та волонтерському русі по збиранню харчів, теплих речей та коштів для воїнів АТО. Традиційними заходами з даним напрямом є вшанування пам'яті загиблих людей під час певних історичних подій:
-«Сторінками трагедії Бабиного Яру»; Мітинг-реквієм до Дня пам'яті жертв Голодомору, Захід до Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту «Гіркі сторінки народу»; Захід до Дня пам'яті воїнів-інтернаціоналістів та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав; Тематична виставка «Пам'ять Майдану незалежності в 2014р.»; захід присвячений Дню пам'яті та примирення.
Мають місце у виховному процесі заходи, пов'язані з відзначенням державних свят, символів та атрибутів: «Козацькі розваги» до Дня українського козацтва; до Дня української писемності та мови «Рідна мова – краю батьківського пісня»; Патріотична акція до Дня Соборності України; Музична композиція до Міжнародного дня рідної мови «Мова оспівана в піснях»; до Дня вишиванки «Моя вишиванка», тематичні виставки, різноманітні години спілкування про державні символи, конкурси малюнків про Україну, уроки мужності, звитяги.
Громадянсько-правове виховання
Формування правової культури передбачає прищеплення учням поваги до прав і свобод людини і забезпечення знань та виконання ними Законів України. Традиційно у школі у грудні проходить тиждень правових знань. Протягом тижня проводяться години спілкування, бесіди, вікторини з морально-правової тематики.
Тематика даного напряму відображається у заходах: до Міжнародного дня Людей похилого віку. Акція «Милосердя і доброта – людства два крила»; тренінгові заняття «Торгівля людьми – сучасний прояв рабства»; вибори президента учнівської республіки; акція «16 днів проти насильства»; акція волонтерської допомоги та доброчинності до Міжнародного дня людей з інвалідністю «Світло добра у моїй душі»; виховний захід «Знати свої права, щоб жити»; конкурс малюнків «Права дітей».
Прояви насильництва в сім'ї, шкільному середовищі, соціальних мережах - це поширена проблема суспільства, виклик людству. З метою недопущення, усунення прояву насильництва в закладі проводиться профілактична, роз'яснювальна робота. Під час проведення тижня протидії булінгу оформлюється інформаційна стіннівка «Ні! Булінгу в школі», організовується зустріч з інспектором ювенальної превенції. Соціальний педагог, практичний психолог проводять анкетування дітей, організовують бесіди з певними категоріями дітей, виставку малюнків дитячих робіт. Класні керівники проводять години спілкування з даної тематики, питання періодично заслуховується на мо класних керівників, нарадах при директорові, заступнику директора з виховної роботи.
Морально-етичне виховання
Метою даного напряму є оволодіння нормами і правилами моральної поведінки, формування почуттів та переконань, вироблення умінь і навичок моральної поведінки, адекватної поведінки у середовищі суспільних відносин.
Критерієм впливу закладу на соціальну поведінку учнів є свідоме виконання учнями основних нормативних документів закладу: Статуту, правил внутрішнього розпорядку, в яких визначені основні права та обов’язки учнів, вивчення норм поведінки в колективі, суспільстві. На основі цих документів в закладі розроблені «Правила для учнів». Ознайомлення з «Правилами для учнів» та контроль за виконанням ними правил здійснюється педагогічним колективом та шкільним парламентом серед всього контингенту учнів з 1 по 11 класи.
Відвідування учнями навчальних занять систематично контролюється соціальним педагогом, та класними керівниками..
З метою попередження серед учнів таких негативних явищ, як: паління, наркоманія та вживання напоїв, що містять алкоголь, нагальною проблемою стало превентивне виховання школярів, яке є одним з пріоритетних напрямків у виховній роботі школи. Над цими питаннями працюють: класні керівники, соціальний педагог, практичний психолог, вчитель «Основ здоров’я», медсестра закладу.
Також у даному напрямі проводяться бесіди «Хочеш друга мати – навчись другом бути», бесіди про безпечне використання Інтернету; години спілкування «Моральний ідеал і його місце в житті людини»; «Толерантність – дорога до миру та співпраці»; «Право кожної дитини – право на навчання»; «Моральність вчинків: як ми поважаєм один одного»; виховні години «Завтрашній характер у сьогоднішньому вчинкові», «В дружбі наша єдність» та інші .
В минулому році особливо зверталась увага на безпечне поводження дітей в соціальних мережах. Спонукальними факторами стали онлайн-челенджі неповнолітніх з летальними наслідками. Питання розглядалось на нараді при заступнику директора з ВР, батьківських зборах, виховних годинах, діти переглядали соціальні відеоролики.
Художньо-естетичне виховання
Виховання передбачає формування основ естетичної культури, норм і принципів етикету, естетичних смаків, переконань та ідеалів. Цьому сприяють традиційні свята школи: День знань, Міжнародний день миру, святкування дня працівників освіти, День українського козацтва, День захисника України, цикл зимових свят, новорічні різдвяні свята, День святого Валентина, 8 Березня, предметні тижні і місячники, великодні свята, День вишиванки, Останній дзвоник, тощо. Останнім часом набули популярності онлайн-заходи, інтернет-челенджі: «Візьми з собою посмішку»; «Найніжніші обійми у світі»; «Вітаю Ліну Костенко»; «Наші щасливі миті життя»; «В обіймах матусі»; «Моя сім'я»; онлайн-флешмоби: «Моя хустина», «Моя вишиванка».
Кілька років поспіль в традицію школи ввійшло святкування Міжнародного дня миру. Свято здійснюється в кілька етапів, це проведення спортивних змагань, концертна програма класних об'єднань, приготування каші в польових умовах. Учасниками дійства є учні, працівники закладу та батьки.
Родинно-сімейне виховання
Метою цього напряму є сприяти взаєморозумінню та довірі у відносинах між батьками та дітьми. Залучати до традицій родинно – побутової культури, забезпечувати духовну єдність поколінь, збереження родинних традицій, засвоєння моральних цінностей, ідеалів, тощо. Підготувати дитину до життя з розумінням пріоритету виховання в родині та гуманних взаємин між її членами, усвідомлення важливості ролі родини в особистому житті і житті суспільства.
Виховання учня в школі і сім’ї – щоденний нерозривний процес. Педагогічний колектив працює у співпраці з батьківським колективом з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку дитини, зокрема формування в неї ціннісного ставлення до сім'ї, родини. Батьки є учасниками позакласних заходів, свят, родинних свят. Традиційно напередодні Міжнародного жіночого дня мами приймають вітання від дітей у вигляді подарунків, виготовлених власноруч та концертної програми. У травні проходить місячник родинного виховання, під час якого відзначаються День матері та День сім'ї.
Трудове, професійне виховання
Важливою ділянкою виховної роботи є профорієнтаційний напрям і трудове виховання, спрямоване на формування творчої працелюбної особистості. Трудові навички вихованців реалізуються при проведенні трудових десантів на шкільній території, стадіоні, пришкільній ділянці з вирощування овочевих культур для їдальні. Систематично весною, восени діти допомогають в прибиранні шкільного подвір'я, в упорядкуванні клумб, побілці дерев. Впродовж літа здійснюється догляд за квітами, кімнатними рослинами.
Формування в учнів ціннісного ставлення до праці в поєднанні з компетентнісю – начання впродовж життя буде мати вплив на вибір майбутньої професії та самореалізацію особистості. Професійна підготовка учів починається у шкільні роки. Завдання школи – підготувати учнів до свідомого вибору професії. Профорієнтаційна робота у школі здійснюється під час навчально-виховного процесу і в позаурочний час. Учні розширюють знання про професії на уроках та на позакласних виховних заходах «Я обираю професію», «Вподобання, нахили та здібності- це шлях до вибору професії», проведенні конкурсу малюнків «Професія моєї мрії». В школі діє профорієнтаційний куточок, який містить цікаві інформаційні матеріали. Здійснюються зустрічі випускних класів з представниками професійних та вищих навчальних закладів.
Екологічне виховання
Екологічне виховання покликане забезпечити молоде покоління науковими знаннями про взаємозв'язок природи і суспільства. А тому стали традиційними: екологічні десанти «Наш двір – наша турбота», виставки малюнків «Збережи природу», «У золото убралась осінь», «Нехай земля квітує всюди», акції «Осінні клопоти», «Допоможемо зимуючим птахам», конкурс «Букет замість ялинки», години спілкування на природничу тематику, виховний захід до Дня вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Години історії «Чорнобиль, Трагедія, Подвиг»;
В квітні проходить місячник екологічного виховання «Ти на Землі- Людина! Захоплюся, дивуйся, усміхнись і бачити красу навколо вчись!». В рамках місячника проводиться екологічний тиждень, під час якого діти беруть участь в заходах до Дня Землі, Дня довкілля. В минулому році були відзначені Міжнародний день води, Міжнародний день птахів.
Але більш дієвою є організація практичної роботи екологічного спрямування: догляд за зеленими насадженнями школи, озеленення класних кімнат, зелена толока «Посади дерево до річниці Чорнобильської трагедії», у Всеукраїнському місячнику чистоти та благоустрою території. Під час проведення зеленої толоки учні кожного класного об'єднання посадили берізки, так було закладено березову алею на вшанування пам'яті загиблих ліквідаторів в техногенній катастрофі на Чорнобильській АЕС.
Фізичне виховання та утвердження здорового способу життя.
Найважливішим напрямком виховної роботи на сьогодні є формування здорового способу життя, фізичних здібностей особистості, збереження життя та здоров’я учнів. Сприяють оздоровленню учнів проведення уроків фізкультури та днів здоров’я, робота спортивних гуртків, спортивні змагання та різноманітні заходи. Традиційним є проведення в вересні Олімпійського тижня, Дня фізкультури і спорту. Під час якого діти ознайомлюються з інформацією про олімпійські ігри, проводяться змагання, конкурси малюнків та інші заходи. В квітні, в рамках тижня здоров'я відзначаються День здоров'я, Міжнародний день спорту на благо миру та розвитку. В ці дні для молодших школярів практикуються спортивні руханки, веселі старти, для старшокласників, в минулому році, запропонований цікавий спортивний квест.
Користуються популярністю спортивні змагання з волейболу, футболу, штовхання ядра, які проводяться на шкільному рівні а також учасники команд беруть участь в змаганнях інших регіональних рівнів.
З метою пропагування здорового способу життя, профілактики захворювань проводяться виховні години «Реклама і здоров'я», бесіди з питань профілактики СНІДУ, наркоманії, алкоголізму, бесіди про заборону ігор з вибухонебезпечними предметами, години спілкування «Спортом займайся - здоров'я набирайся», конкурс малюнків «Геть паління – ми здорове покоління» Класні керівники систематично проводять бесіди з безпеки життєдіяльності учнів у різноманітних випадках надзвичайних ситуацій. Двічі на рік проводяться Єдині уроки з правил дорожнього руху та користування громадським транспортом в рамках Тижня безпеки дорожнього руху, уроки з правил дорожнього руху «Мій шлях до школи». На такі заходи запрошуються представники національної поліції, ювенальної превенції, дільничний поліцейський, які інформують про правильну поведінку на дорогах, застерігають дітей від нещасних випадків.
Безпечне середовище учасників
навчально-виховного процесу
Робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності, профілактики травматизму дітей у побуті та під час навчально-виховного процесу визначається у діяльності педколективу як одна із пріоритетних і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, та інших численних нормативних актів, які регламентують роботу школи з цих питань. Стан цієї роботи знаходиться під постійним контролем адміністрації школи.
Адміністрацією школи створюються відповідні умови для безпечної організації навчально – виховного процесу. Питання щодо учнівського травматизму та безпеки життєдіяльності розглядаються на нарадах при директорі, МО класних керівників.
Одним із основних напрямків в роботі школи є формування навичок безпечної поведінки учнів. З цією метою в навчальному закладі організовано чергування вчителів у їдальні, вчителів та чергового класу по школі, проводяться години спілкування в класах.
На початку навчального року, напередодні канікул та святкових днів проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед учнів, відпрацьована програма вступного інструктажу. Регулярно відбуваються цільові інструктажі з учнями перед екскурсіями, походами, спортивними змаганнями. У школі в наявності необхідні журнали з реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці. Кожний кабінет, спортивна зала має необхідний перелік документації з питань безпеки життєдіяльності. Додатково проводяться бесіди з питань електробезпеки , дотримання вимог пожежної та технічної безпеки, цивільного захисту, правил поведінки на водоймах, порядку дій населення при виявленні вибухонебезпечних предметів, пожежі, надання допомоги потопаючому, поводження з незнайомими людьми та невідомими предметами, безпека під час грози та інші.