A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Буцький ліцей Буцької селищної ради Черкаської області

ПРОТОКОЛ надання ППД людині з ознаками страху

Дата: 20.09.2023 13:05
Кількість переглядів: 172

ПРОТОКОЛ
надання ППД людині з ознаками страху

Страх

Психологічні та організаційні заходи

Ознаки

Перший рівень

Захоплення уваги об'єктом, що викликає страх, нездатність самостійно "відволіктися" від нього ("не бачить" інших стимулів, через що виглядає "неуважним", робить помилки, діє не зовсім адекватно до ситуації).

Оцінити небезпечність ситуації для себе і постраждалого. Убезпечитись. Усі наступні дії виконувати з урахуванням фактору небезпечності ситуації.

Зробіть припущення щодо стимулів (об'єктів), які найбільш пов'язані з виникненням реакції страху. Спробуйте прибрати їх з поля уваги (з поля зору, слуху тощо).

Сильне серцебиття, збліднення, поверхневе дихання.

Допоможіть постраждалому оволодіти собою: покладіть його руку собі на руку (ви маєте бути спокійним), щоб він відчував ваше спокійне дихання. Спонукайте його дихати з вами в одному ритмі. Керуйте процесом: "Вдих ... видих ... вдих ... видих". Дихайте глибоко і рівно. Можете використати дихальну вправу для заспокоєння (вдихайте глибоко в живіт і повільно видихайте). Дайте попити холодної води (нехай п'є дрібними ковтками) чи дайте посмоктати м'ятну цукерку (сам процес ковтання, смоктання заспокоює, відволікає увагу від зовнішніх об'єктів).

Сильне напруження м'язів (особливо тих, що відповідають за згинання рук), яке заважає робити координовані, плавні рухи (рухи "ривками").

Знижений контроль власної поведінки. Можливе намагання втекти з місця небезпеки.

 

Якщо постраждалий говорить, то слухайте його, проявляйте зацікавленість, співчуття, розуміння, терплячість.

Відволічіть його від ситуації, яка викликає реакцію страху, задавайте питання чи просіть зробити щось, що займе його увагу (перелічити речі в приміщенні, пограти в ігри на телефоні тощо).

Розімніть найбільш напружені м'язи плечей, передпліччя, шиї, потилиці (обов'язково запитавши дозволу).

Запропонуйте вправу "Безпечне місце". Спробуйте мобілізувати власні ресурси постраждалого для подолання страху, актуалізуючи важливі для нього мотиви.

Другий рівень

Оцінити здатність постраждалого адекватно оцінювати ситуацію, контролювати свою поведінку

Навчити вправам, що суб'єктивно знижують гостроту переживання небезпеки, наприклад, "Безпечне місце"

Порадити батькам/близьким наглядати за потерпілим. Прийняти рішення щодо здійснення заходів постійного нагляду та психологічної або медичної допомоги.

Третій рівень

Консультація з метою визначення психологічних особливостей, які стали підґрунтям для реагування на стресову ситуацію страхом (особливості емоційно-вольової сфери).

Консультація щодо формування здатності до саморегуляції психічних станів, посилення смислової регуляції діяльності.

Навчання вправам, що суб'єктивно знижують гостроту переживання небезпеки, наприклад, "Безпечне місце". Порекомендувати заняття спортом чи фізичними вправами.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень